Cost of Whey Protein

Guest Post from Miranda of howmuchisit.org

How Much are Whey Protein Products Going To Cost You?

Whey protein products are nutritional supplements that bodybuilders, athletes and those interested in healthy living take.  As the name suggests, it provides a rich source of protein that is needed in muscle building. Some fitness professionals believe that whey protein is the best source of protein out there.

Among the foods sold in the market, whey protein happens to be rich in branched chain amino acids. Whey protein is one of two proteins that are derived from milk with casein being the other. If you are in the market trying to buy protein then this article will help you get to know what it would cost you to get some.

How much does it cost?

On average, whey protein products cost at least $13.45 per kilogram. The prices of whey protein products will depend if there are additives and flavoring included. The cheapest whey protein products that are available have regular or “vanilla” flavoring. If you prefer whey protein products that have special flavors such as banana or chocolate, the prices tend to get higher.

Whey Shake-to-Go

Most of the whey protein products being sold in the market don’t have inclusions aside from the product itself. However, there are special packs where shakers are included when you buy a specified number of kilograms of the stuff. Shakers are important because it will allow you to create a whey protein shake on the go using the convenient shakers that come for free with certain packages as promotional items.

What are the extra costs?

If you're a career athlete, some of the extra costs that you may incur when you are taking whey protein products are fees to pay for professional consultations. While it is generally safe to drink whey protein products, your coach will likely want to supervise your intake of whey protein to coincide with your training schedule.

Factors that affect the price

Factors that influence the prices of whey protein products are already partly mentioned above. When choosing the whey protein product that is a fit for your needs, it pays to consider budget and product quality. Whey protein isolates are more expensive because of its purity while a whey protein blend, which is a mixture of isolate and concentrate, are cheaper.

If you go for pure whey protein you get maximum benefits and less of the possible health risks from fats and carbohydrates. Remember to consume 1 to 2 grams of protein per pound of weight per day. Pure whey protein is expensive but it can certainly help an individual lose weight.

Miranda is from howmuchisit.org, a website that can help consumers around the globe find out what things are going to cost in life.

Save with Wholesale Pricing:

Click on the link below to go directly to the best whey protein on the market today and get wholesale pricing.

Over 90% bioavailable to muscles!

Quality Whey Protein

We welcome your questions /comments: 

Click here to contact.



DID YOU KNOW?

"Whey protein is the highest quality of proteins because it contains the perfect combination of overall amino acids."


Feel Good About Yourself
(CD)

The Feel Good About Yourself CD contains 3 specially selected hypnosis sessions.